header 011
امروز : یکشنبه - 10. اسفند 1399 - 16. رجب 1442 - 28. فوریه 2021

صفحه اصلی تماس با ما نقشه سایت | EN

5555

تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات
تبلیغات

نظرسنجینظر شما در مورد سایت چیست؟

نشست خبری رئیس بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه با اصحاب رسانه

نشست خبری رئیس بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه با اصحاب رسانه

امین عسگری رئیس اداره بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه در نشست خبری با اصحاب رسانه به سوالات خبرنگاران پاسخ گفت.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه از سازمان بهزیستی به عنوان یک نهاد انقلابی نام برد و گفت: فعالیت سازمان بهزیستی پس از پیروزی انقلاب اسلامی به فرمان امام خمینی(ره) و تصویب مجلس شورای اسلامی آغاز شد که اکنون در سی و هشتمین سالگرد تأسیس این نهاد قرار داریم.

امین عسگری با تاکید بر اینکه سازمان بهزیستی امروز یک نهاد خدمت رسان تخصصی است، خاطر نشان کرد: این سازمان در ابتدا با وظایف بسیار محدود به همت شهید«فیاض بخش» و همکارانش با وظایف بسیار محدودی شکل گرفت و سپس با متمرکز شدن وظایف ۱۶ مؤسسه و نهاد خیریه، امروز در 4 حوزه امور اجتماعی، توانبخشی ، پیشگیری و مشارکت های مردمی ۱۱۴ نوع ریز فعالیت از قبل از تولد تا بعد از مرگ به مددجویان تحت پوشش خدمات ارائه می دهد.

وی آمار زنان سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه را ۶۰۰ نفر اعلام کرد و افزود: بهزیستی شهرستان علاوه بر ۶۰۰ زن سرپرست خانوار که با خانواده شان جمعیت دو هزار نفری را شامل می شوند، در ۷۰ مهدکودک، به حدود سه هزار کودک از شیرخواره تا پیش دبستان و والدین آنها خدمات ارائه می کند.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه اظهار کرد: در مهدهای کودک، والدین و فرزندانشان آموزش های پیشگیری از اعتیاد، آسیب های اجتماعی و مهارت های زندگی را فرا می گیرند. همچنین در خانه های مخصوص کودکان بی سرپرست و بدسرپرست شهرستان، دخترانی که دادگاه حضانت آن‌ها را به بهزیستی سپرده از سنین شیرخوارگی تا زمان ازدواج بصورت شبانه روزی تحت حمایت کامل بهزیستی قرار گرفته و نگهداری می شوند.

عسگری به اهمیت و نقش محیط خانواده در تربیت کودکان تاکید کرد و با بیان اینکه کودکان بی سرپرست و یا بدسرپرستی که یکی از بستگان درجه یک آنها دارای صلاحیت لازم باشند با حمایت و حضات بهزیستی به آنها سپرده می شود. افزود: با صدور مجوز دو مرکز مددکاری، تعداد کلینیک های مددکاری سطح شهرستان به چهار واحد افزایش پیدا کرده است.

وی به همکاری سمن ها و تشکل ها در ارائه خدمات به مددجویان اشاره کرد و با بیان اینکه حدود سه هزار نفر با انواع معلولیت های جسمی حرکتی، نابینا، ناشنوا، ضایعه نخاعی، ذهنی و اعصاب و روان در شهرستان از خدمات بهزیستی بهره مند می شوند، خاطرنشان کرد: برخی از معلولان حق پرستاری، بیمه، تسهیلات خود اشتغالی و کمک آموزشی و سایر خدمات متناسب بر اساس نیاز دریافت می کنند.

عسگری اضافه کرد: بهزیستی مراکزی را برای پیشگیری از معلولیت‌ها و آسیب‌های اجتماعی راه اندازی کرده که مرکز مشاوره ژنتیک شهرستان و غربالگری بینایی و شنوایی از جمله آنها هستند. کارگاه های آموزش مهارت های زندگی، چاپ کتاب ها و بروشورها در موضوعات گوناگون و سنین مختلف و خدمات اورژانس اجتماعی، انواع دیگر از اقدامات پیشگیرانه بهزیستی است.

وی یکی از علل آمار بالای طلاق در شاهین شهر را مهاجر پذیر بودن این شهرستان دانست و افزود: رشد آمار طلاق در جوامع در حال توسعه و صنعتی یک امر پذیرفته شده جهانی است، باطبع کشور ما هم مستثنی نیست. همچنین با توجه به مهاجر پذیر بودن شهرستان و وقوع طلاق های شهرستان های مجاور در دفاتر شاهین شهر، آمار دقیقی از میزان طلاق وجود ندارد که بر همین اساس از سال گذشته از ثبت طلاق شهرستان های مجاور در این شهر جلوگیری بعمل آمده است.

رئیس اداره بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه با بیان اینکه زوجین متقاضی طلاق در سه جلسه از خدمات مشاوره خانواده مراکز بهزیستی استفاده می کنند تصریح کرد: سال گذشته حدود 35 درصد از زوجین متقاضی طلاق توافقی شهرستان با دریافت مشاوره و آموزش مصالحه کردند. این درحالی است که اگر مشاوران وقوع طلاق عاطفی بین زوجین که امیدی به برقراری رابطه عاطفی موفق خانوادگی وجود نداشته باشد را تشخیص دهند، پیشنهاد به جدایی می دهند چراکه ادامه چنین رابطه ای به صلاح هیچ یک از زوجین نیست.

وی یکی از علل مهم وقوع طلاق و سرد شدن روابط عاطفی میان زوجین را نداشتن آگاهی و مهارت کافی برای زندگی در خانواده ها بیان کرد و افزود: از سال ۸۵ آموزش‌های پیش از ازدواج شامل مهارت های زندگی خانواده، کنترل هیجانات و نقش های جنسیتی در شهرستان آغاز شده است که افرادی که این آموزش ها را گذرانده اند هنوز به سن ازدواج نرسیده اند و علاوه بر این به منظور کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله طلاق طرح درمان هفته ای دو بار در سالن بهزیستی برگزار می شود.

عسگری با اشاره به خدمات بهزیستی در خصوص خودکفایی مددجویان و اشتغال آنها گفت: سال گذشته حدود ۱۳۰ نفر از مددجویان اعم از معتادان بهبود یافته، زنان سرپرست خانوار و معلولینی که توانایی کار دارند با استفاده ‏از ‏تسهیلات بهزیستی با رقمی در حدود یک و نیم میلیارد تومان شاغل شده که بر همین اساس چند کارگاه از طرف بهزیستی ویژه مددجویان راه اندازی شده است.

وی با اشاره به انواع آسیب ها شامل اعتیاد، دختران فراری، خانواده های طلاق، کودکان خیابانی و کودک آزاری، ابراز کرد: باید نقاط ضعف و قوت را شناسایی کنیم و سیاست ها را بر اساس اهداف خود و در نظر گرفتن فرصت ها و تهدیدها تعیین کنیم و البته همه این موارد تا مرحله اجرا سیاست ها نیاز به اراده و همکاری و همفکری دستگاه های مختلف با یکدیگر دارد، متأسفانه در مواردی آن دلسوزی لازم وجود ندارد و همکاری ها کمرنگ است.

منبع: روابط عمومی اداره بهزیستی شهرستان شاهین شهر و میمه

 

فراخوان

بهزیستی از نگاه تصویر

  • 1--.jpg
  • 2--.jpg
  • 3--.jpg
  • 4--.jpg
  • 5--.jpg
  • 6--.jpg